Vítr

Vítr - referát

 

pohyb vzduchu (převážně horizontální) v atmosféře vzhledem k zemskému povrchu, vznikající působením tlakového gradientu, tíže a Coriolisovy síly. Je charakterizován směrem, odkud vane (udává se v stupních, například severní vítr se rovná 360°), rychlostí nebo silou ( Beaufortova stupnice ). Směr větru se určuje větrnými směrovkami, rychlost anemometry. Vítr je často nárazovitý, vlivem místních poměrů nabývá nových vlastností (místní vítr, například bríza, bóra), v některých oblastech má své speciální názvy (mistral, scirocco).

Beaufortova stupnice

[podle anglického admirála F. Beauforta, 1774-1857], stupnice na určení síly (rychlosti) větru ve stupních Beauforta (1-12) podle účinků větru na různé objekty.

1. bezvětří

2. vánek - směr je poznatelný jen podle pohybu kouře.

3. slabý vítr

4. mírný vítr

5. dosti čerství vítr

6. čerství vítr

7. silný vítr

8. bouřlivý vítr

9. vichřice - způsobuje menší škody na střechách, například strhává tašky, komíny.

10. silná vichřice

11. mohutná vichřice

12. orkán - vítr s ničivými účinky, trvající několik hodin.

tromba

intenzivní vzdušný vír v atmosféře o průměru řádově jednotek až stovek metrů s jinou než horizontální osou otáčení. Obvykle souvisí s bouřkovým oblakem, vyskytuje se na pevninách i na mořích, trvá několik minut až hodin a má značně ničivé účinky. V důsledku kondenzace vodní páry se vír stává viditelným v podobě nálevky nebo sloního chobotu. Některé tromby mají katastrofické účinky, například tornáda v jižních státech USA.

smršť

prudké krátkodobé zesílení větru s ničivými účinky; někdy se nesprávně zaměňuje za trombu.

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode